Lodičkami po Sázavě 2014

 

    „Lodičkami po Sázavě" - dlouho plánovaná, pečlivě připravovaná a s nadšením uskutečněná akce!

    Sobota 21.6., 7 hod ráno, na teploměru 12°C . Na hněvkovickou křižovatku se sjíždějí Pohodáři, kteří odváží bagáže do kempu U Kouzelníka v Kácově a vlakem se pak vrací na start naší plavby. Jiní přijíždějí posázavským pacifikem z Ledče nebo z Chřenovic. Všichni se scházíme v Horce na louce u jezu, kde si přebíráme lodičky a rafty, včetně pádel, záchranných vest a barelů. 

    V celkovém počtu 16-ti lodiček a 2 raftů, tedy 47 Pohodářů, po nalodění na Sázavu, cca v 10°° hod vyrážíme ke Kácovu. Pravda, vody bylo jen taktak, abychom nedřely břicha lodí o kamenité dno. Snažili jsme se vyhýbat velikým kamenům ukrytým pod hladinou řeky, někdy to ale  nevyšlo, a tak naše nožičky musely do studené vody :-(. Některým Pohodářům se studená voda natolik líbila, že lodičku otočili dnem vzhůru a vykoupali se. I Vláďa se svými háčky, Michalem a Eliškou, má neveselý zážitek. Ale vše dobře dopadlo, jen naší pohodářskou vlajku už nestihl Vláďa zachránit a utonula. Byla to její druhá a zároveň poslední akce.

    Okolí řeky bylo opravdu úchvatné. Stále bylo co obdivovat: vodní živočichy - nutrie či bobry, veliká skaliska, zručský zámek nebo kácovský pivovar.

    V pozdních odpoledních hodinách jsme všichni zdárně a v pořádku dopluli do kempu do Kácova, kde jsme rozbalili  naše stany a poté vyrazili na občerstvení a posezení do zámeckého pivovaru. Večer jsme  poseděli u ohýnku a  při kytaře s Jardou B., si zazpívali.

    Probuzení do nedělního rána bylo sluníčkové. Oblékli jsme i plavky a doufali v krásný den s opalovačkou. Po snídani jsme vyrazili  po proudu Sázavy, směr Český Šternberk. Cestou jsme překonali několik jezů, ale jen ti odvážní se pustili šlajsnou či přímo přes jez. Když se nám po několika hodinách pádlování objevil na obzoru obrovský hrad, všichni jsme věděli, že naše putování po Sázavě je u konce. Lodičky jsme vrátili do půjčovny lodí Samba, která byla hned na břehu řeky pod hradem a vydali se do nejbližší restaurace na oběd nebo vlakovou zastávku a cestu k domovům.

 

"Ahóóój! Tak co, berou?"
"Ahoj, teď maximálně roha."
 
"Řiď jako řiď,ne řiť jako řiť!"

 

"A to si myslíš, že nám ten stan jako uletí? Když v něm budeme?"

 

Rybář cuká s vlascem zachyceným na větvi:

"Berou, berou?" 

"Je to špatný..."

"A máš dost dlouhej vlasec?"

"Proč?"

"Že bysme ti ho vzali do Šternberka."

 

Pohodář

FOTO: Fotogalerie - FOTOGRAFIE