Okolo Bohdanče

 

    Letošní, 14. ročník, pochodu okolo Bohdanče, uskutečněný 1.10.2016, byl pro mnohé Pohodáře datumově nevyhovující. Přesto nemalé zastoupení  na tomto pochodu Pohodáři měli :-).
    Sraz všech účastníků byl plánovaný na startu v bohdanečské sokolovně. My se ale úplně náhodou sešli už dřív, na parkovišti před hotelem Agnes, v úžasném počtu 14 pochodníků. Při zápisu a volbě délky trasy, kterých se nabízelo velké množství, nastal malý chaos. Hanka s Vláďou zvolili trasu 14 kilometrů, ostatní 19 kilometrů. Měli jsme ale štěstí. Obě trasy vedly až do Tasic společně.
    Po několika metrech od startu náš pochod narušila :-) zastávka či exkurze do bohdanečské palírny, včetně výkladu a ochutnávky ještě teplé slivovice. Byl to doping, který každého, kdo ochutnal, rozpálil a povzbudil k další cestě. Kopeček k rozhledně Bohdance jsme vyběhli co by dup :-). Zde byla další zastávka s malým občerstvením a výstupem některých Pohodářů na rozhlednu. Odměnou za zdolání 216 schodů jim byl krásný výhled do okolí, neboť bylo krásné slunečné počasí a viditelnost.
   Dále trasa pochodu vedla krásnými lesními i polními cestami až do bývalé sklářské huti Jakub v Tasicích. Zde se někteří naši pochodníci chtěli s výkladem průvodcem podívat do všech možných prostor sklárny. Bohužel zájem o tuto prohlídku byl tak veliký, že bychom museli na prohlídku minimálně dvě hodiny čekat. Proto jsme zvolili variantu "samoprohlížecí" bez průvodce :-). Viděli jsme stejně jako s průvodcem a zdarma :-))). Byli jsme u provizorní tavící pece a viděli naživo práci skláře při foukání skla. V brusírně zase broušení skleniček. Protože Pohodáři jsou zvídaví, neváhali a broušení skla si vyzkoušeli. Po zakoupení suvenýrů, vizitek a orazítkování mapy jsme se  rozdělili na dvě skupiny. Ta početnější pokračovala v 19 km a ta menší, v počtu dvou pochodníků se najednou rozrostla o další dva Pohodáře, a to o Šárku a Pepu, kteří při naší návštěvě palírny proběhli a ve snaze nás ostatní dohnat na trase, nikde nezastavovali, až v Tasicích. Vyrazili jsme tedy společně do Bělé. Ještě jedna malá neplánovaná zastávka proběhla v Tasicích u Filipů, s další ochutnávkou domácí pálenice.
    Ve Bělé nastalo v našich hlavách další dilema :-). Rozdělení tras - 10 a 14 km. Šárka s Pepou šli desítku. Přece nepůjdou sami?! A Hanka s Vláďou také sami?! Jde se společně !!!/ 10km/. Do cíle čtyřka Pohodářů dorazila ve 13.40 hod a pochod zakončili výborným obědem v restauraci Agnes.

    Zbylí pochodníci naší výpravy v Tasicích spočítali, že jsou na trase již více než 2 hodiny a ušli zatím kolem 5 km. A do cíle potřebují dorazit do 15 hodin. Nedalo se nic dělat, museli jsme zkrátit zastávky. Trasa se navíc stávala více kopcovitou, sluníčko pálilo a tempo Pohodářů bylo vražedné. Do cíle dorazili po pozdním obědě ve Bělé, kde snědli poslední klobásy, po 15 hodině.

    Pochod se vydařil i díky krásnému počasí. Nožičky nás bolely hlavně z kamením vysypaných cest a kopečků. Ale příští rok jdeme zas :-)