Lipnice

 

    Letošní turistickou sezónu Pohodáři zahájili dne 2. 5. 2015 výšlapem za poznáním Lipnice a jejího blízkého okolí. 

    V počtu 30 Pohodářů a 5 pejsků jsme se v sobotu ve 12:30 sešli na hněvkovické křižovatce a odtud hromadně vyrazili na lipnické náměstí. Zde jsme si poslechli stručné vyprávění o historii Lipnice a lipnickém hradu v podání Hanky. Při cestě na hrad jsme se v krátkosti zastavili před rodným domkem Jaroslava Haška a pak pokračovali ke vchodu do hradu. Zde nastaly hned dva problémy zároveň :-( Nejenom, že na hrad nesmí pejsci a někteří  Pohodáři neměli o prohlídku hradu zájem, ale i pan kastelán se nechal přemlouvat, aby nás, coby velkou výpravu, pustil  na nádvoří. Ale povedlo se. Pro  dvacet  zvědavců  Janina V. zakoupila v pokladně vstupenky a my se rozprchli po hradě. Prohlídka byla rychlá, neboť zbytek Pohodářů s pejsky čekal někde v podhradí. Přesto jsme  cestou neopomněli  napsat  pár řádků do hradní knihy návštěv. Za hradní bránou jsme se sešli pouze s Petrem, Nikčou a pejsem Dennym. Ostatní Pohodáři měli velkou žízeň a prchli kamsi do hospůdky. 

    Dál naše putování pokračovalo po červené, modré a žluté značce do zatopených lomů s vytesanými symboly úst pravdy, Bretschneiderova ucha a zlatých očí. Málo kdo ale tušil, že skupinka Pohodářů pojala tento výšlap jako trénink na blížící se pochod do Prčic, a tak si trasu prodloužila přibližně o 6,5 kilometrů. Ti, kteří se zúčastnili naší prodloužené procházky nedobrovolně, nic nenamítali, jen jim bylo divné, kam že to vůbec jdeme :-):-):-) Po hodince a půl našeho zpoždění jsme se všichni opět sešli v restauraci Panská vobora, posilnili se dobrým chlazeným mokem a něčím na vidličku a pokračovali k plánovaným lomům. Cestou k lomu zlaté oči jsme prošli kamenosochařským učilištěm a pokochali se nejrůznějšími kamennými výtvory. Při zpáteční cestě na lipnické náměstí jsme se ještě pozastavili u kamenné jednohubky a la Jurajda, opět s malým výkladem Hanky, u sochy Jaroslava Haška a rozsvícením svíčky uctili jeho památku na místním starém hřbitově. 

    Na večer jsme se všichni sešli na zahradě u Vládi v Hněvkovicích. Poseděli jsme u táboráku, opekli buřty a zazpívali si při kytaře s Jardou B. Ti nejvytrvalejší pak v pozdních nočních hodinách dělali po hněvkovických ulicích vláček a zvesela zpívali...jede jede mašinkda, kouří se jí z komínka.... :-)