Exkurze na hráz 14. 10. 2015

 

    Na sobotu 14.10 byla pro členy Pohodáře domluvena exkurze na hráz vodní nádrže Švihov. V popoledních hodinách dorazila skupinka 24 Pohodářů na hráz do Nesměřic, kde už nás očekával hrázný Radovan Synek se svým synem. Ještě před branou na samotnou hráz nám pan Synek podal vyčerpávající výklad o historii stavby hráze, jejího využití v současnosti a bezpečnostním opatření týkající se možnosti vstupu do ochranných pásem okolo přehrady. Po vyslechnutí zajímavých informací jsme se přesunuli po hrázi na železné cca 50 metrů dlouhé molo vedoucí nad hladinou na otevřenou vodní plochu přehrady. Zde jsme měli možnost nahlédnout do přepadové šachty tvaru trychtýře o hloubce 40 metrů, opět s odborným výkladem.    

    Nejzajímavější část prohlídk nás teprve čekala. Po chvíli chůze jsme se dostali na druhý konec hráze, sešli po točitých schůdkách, šikmých plochách a dalších dlouhých schodech až na dno hráze. Zde jsme pozorně hlídali svoje kroky, neboť hrozilo uklouznutí. Všude na stěnách byly připevněny nejrůznější měřáky, které hlídaly stabilitu pevnosti hráze. Podzemní tunel dlouhý 500 metrů jsme díky nízké teplotě podzemí zdolali poměrně rychle.

    Konec naší exkurze byl zpestřen v momentě, kdy nás pan hrázný chtěl pustit zamčenou branou a zjistil, že nemá správný klíč. Jelikož okolí hráze je zajištěno drátěným plotem, nezbylo tedy Pohodářům nic jiného než prolézt jeden po druhém dírou v pletivu určenou pro prchající zvěř.

 

    Naše výprava byla jednou z posledních výprav "laiků", kteří se do hráze směli podívat. Od listopadu bude provádět na hrázi průvodce z Vodního světa a vnitřek hráze bude přístupný pouze odborné veřejnosti.