Cestami Jaroslava Haška

26. 8 .2017

 

    V sobotu, 26.8.2017 se ve Světlé nad Sázavou uskutečnil pod vedením KČT Cestami Jaroslava Haška. Přestože termín konání pochodu není pro Pohodáře příznivý, měl tento pochod z našeho oddílu zastoupení. V sedm hodin ráno vyrazila Hanka autem do Ledče pro předsedkyni Verču. Pochod hromadně organizovaný nebyl, přesto na hněvkovické křižovatce jeden skoro Pohodář čekal.  V počtu třech osob, Hanka, Verča a Roman Lisičan jsme si na startu zapsali  trasu 10 kilometrů, zaplatili startovné, obdrželi mapku s popisem trasy a v 7.40 hod vyrazili.

    Letos naše trasa vedla úplně opačným směrem než vloni. Nejprve jsme přešli náměstím k řece a pak podél Sázavy proti jejímu proudu, přes vlakové nádraží  a Příseku k prvnímu punktu do Dolní Pohledě. V Přísece nás dohnal starší chlápek malého vzrůstu, nejspíš zkušený pochodník, který všechny cesty znal a věděl. Jen rozumnět mu vůbec nebylo. Značení trasy bylo špatné, a tak jsme občas zastavili a tápali kudy kam. Starý vševěd nás ale vždy ujistil, že jdeme správně. Po chvíli jsme zjistili, že to tak není. Snažili jsme se vševěda setřást tím, že jsme přidali do kroku, ale bylo to marné. Byl nám stále v patách. Do Pohledě jsme dorazili úplně z jiné strany než ostatní pochodníci  a náš věrný vševěd z toho měl hroznou srandu. Až první hospůdka v Pohledi nás od něho zachránila. Zde jsme dostali první razítko a měli  možnost navštívit skanzen Michalův statek. Občerstvení bylo ve stylové skanzenové hospůdce, ve které nebyla ani elektřina. 

    Vyrázili jsme dál po žluté turistické značce směrem k Sázavě. Po chvíli se značka ztratila a my opět bloudili. Už nás špatné označení trasy rozzlobilo, a tak dál jsme zapli na mobilu mapy.cz a podívali se na náš směr. Cestu jsme našli, přešli jsme Sázavu na druhý břeh a pak už  podél řeky po proudu kolem skláren až do Světlé.

    Do cíle jsme dorazili před 11 hodinou, obdrželi Pamětní list a obří štamprdli s upomínkou na pochod. Chvíli si odpočinuli, posilnili se a vyrazili zpět do Hněvkovic na pouťové slavnosti.

Tento pochod je moc hezký, ale nedostačující je označení či popis tras. Nebyli jsme jediní, kdo nemohl najít správnou cestu a trošku bloudil. Verča s Romanem tento nedostatek pořadatelům řekli. No, necháme se překvapit za rok :-)