České Švýcarsko

 

          Ve dnech 8. - 10.6. Pohodáři uskutečnili rok plánovaný výlet pro své členy do Jiřetína pod Jedlovou v Českém Švýcarsku.
Na cestu jsme se vypravili autobusem, se šoférem Jirkou Sechovcem  v pátek v odpoledních hodinách z hněvkovické křižovatky. Jirka a jeho přítelkyně Kamča byli našimi hosty, stejně tak jako Lenka s Romanem Malovi, kteří byli výherci poukazu zájezdu na našem březnovém turistickém plese. Průvodcem nám byl tradičně Pavel Žiška s Renatou, který předem pečlivě naplánoval trasy a zajímavosti, kam se podíváme.
Z Hněvkovic jsme vyrazili v 17 hod odpoledne, v Praze na Opatově přibrali ještě pár Pohodářů, a v kompletním počtu 50 osob frčeli za poznáním :-). První zastávkou byla vesnička Želízy u Mělníka, se zvláštními kamennými útvary. Několik desítek metrů dlouhou pěšinkou do kopce jsme došplhali až k tzv. Čertovým hlavám. Byly to opravdu zajímavé, uměle otesané obří kameny do podoby čertích hlav a obličejů. Udělali jsme hromadné foto a pokračovali v naší cestě na sever. Do místa našeho ubytování jsme dorazili ve večerních hodinách. Pokojíčky byly pěkné, se vším, co k nim patří. Večer jsme opekli buřty, něco popili a povídali do nočních, možná ranních hodin :-).
         V sobotu ráno po snídani jsme vyrazili pěšky na náměstí Jiřetína, kde na nás čekal Pavel s místním bývalým starostou panem Josefem Zoserem. Poslechli jsme si moc zajímavé a pěkné vyprávění o historii Jiřetína, o tzv. podstávkových domech, které patří mezi nejstarší domky v této oblasti a umožnil nám prohlídku svých fotografií v jednom takovém domku. Dál naše cesta vedla na vrchol hory Jedlová.
Cestou k vrcholu jsme zdolali křížovou cestu na tzv. Křížovou horu a pak dál k rozhledně na Jedlové hoře. Zde jsme se trošku občerstvili a vystoupali na rozhlednu. A poté už z kopečka, na zříceninu hradu Tolštejn.
Z hradu jsme se pokochali krásným výhledem po okolí, udělali pár fotografií a pomalu se vraceli zpět do Jiřetína. Maličko jsme odpočinuli,
 sbalili do batůžků plavky a vyrazili autobusem směr Kyjovské údolí. Nejprve jsme měli možnost se v teplém počasí zchladit v místním rybníku a pak teprve pokračovat dál. V Kyjovském údolí se Pohodáři rozdělili na dvě party. Jedna parta šla po rovné bezpečné pěšině, druhá si dopřála trošku adrenalinu a vydala se za průvodcem Pavlem do skal. Pár Pohodářů se ještě vypravilo za doprovodu Pavla k pamětní desce mezi skaliskami, k tzv. Velkému pruskému táboru. Po chvíli  nám nad hlavami začalo burácet a padat pořádné kapky. Ti rychlejší stihli utéct do autobusu ještě suchou nohou, ostatní byli jak vodníčci :-).  Malá zastávka byla ve vesničce Doubice, kde jsme navštívili areál vystavovaných dřevěných soch v nadživotní velikosti. Večer se sedělo, povídalo, opékalo a Boženka se Standou Ryskovi nám krásně zahráli na kytaru a společně jsme si zazpívali.
     V neděli ráno jsme sbalili svá zavazadla, rozloučili se s Jiřetínem a vyrazili na horu Luž - 793 m. Výhled do dalekého okolí byl nádherný. Při sestupu z hory jsme zavítali na 800 m dlouhou naučnou stezku mokřadu Brazilka. Jelikož všechny vzácné kytičky, které se zde nacházejí, byly odkvetlé, mokřad byl skoro nezajímavý. Za to o něm všichni dobře věděli, neboť měli mokřad v botičkách :-).  
V této oblasti jsme se pohybovali jednou nohou v zahraničí. Další skalní útvary, které Pohodáři navštívili, byly tak zvané Jeptišky. Shluk nejrůznějších skalních útvarů, jsme prolezli křížem krážem. Čekání na parkovišti, na příjezd autobusu, si někteří zkrátili ochutnávkou německé zmrzliny, či svačinkou z vlastního batůžku.
Poslední zastávkou našeho putování zahraničím byl skalní hrad Oybin. Nyní už pouze trosky tohoto hradu jsou zajímavým obrovským komlexem, který opravdu stojí za vidění. Zvláštností je i malý protestantský kostelík na úpatí skalního hradu. Zde si nanečisto vyzkoušeli Petr s Gabčou jít ruku v ruce k oltáři, byla i pusinka :-).
     Putování Českým Švýcarskem bylo moc hezkým zážitkem. Počasí se vydařilo na jedničku a díky našemu průvodci jsme se dozvěděli i spoustu zajímavostí. Do Hněvkovice jsme se vrátili v pozdních odpoledních hodinách.